11 Mar
2014
Opublikowano w: Przyprawy
przez    Brak komentarzy

Co powinno znaleźć się na stole

Co powinno znaleźć się na stole

Poprawnie zastawiony stół świadczy najczęściej o obyciu gospodarzy w świecie, wiedzy oraz umiejętnościach. Zasady etykiety przy stole określają przecież dokładne ułożenie poszczególnych naczyń i sztućców. Osoby kulturalne powinny do tego typu zasad stosować się zawsze a w szczególności, jeśli przyjmują gości.

Podstawowe elementy

Najważniejszym elementem, który musi znaleźć się na stole jest oczywiście nakrycie. W skład nakrycia obiadowego dla jednej osoby powinien wejść duży talerz płaski, talerz głęboki lub bulionówka oraz mały talerzy deserowy. Oprócz tego bardzo ważne jest podanie odpowiednich filiżanek do kawy i kieliszków do alkoholi. Istotnym elementem nakrycia, który leży na stole już od samego początku są sztućce. Te powinny być ułożone w odpowiedniej kolejności zgodnie z kolejnością podawanych potraw. Warto wiedzieć, że całkiem inaczej wyglądają sztućce do ryb, zup oraz deserów.

male-mlynki-blisko

Co poza tym?

Oprócz nakryć stół powinien być wyposażony także w serwetki oraz naczynia przyprawowe. Obecnie bardzo popularne są młynki do przypraw. W nich przechowywane są przyprawy takie jak sól w dużych grudkach czy cały pieprz czarny. Zmielenie ich bezpośrednio do dania uwalnia naprawdę niepowtarzalny smak i aromat. Nie można porównywać go z gotowymi już przyprawami. Warto wiedzieć, że nowoczesne młynki do przypraw powinny zostać wyposażone przede wszystkim w sól i pieprz. Czasami podawane są także przyprawy w płynie, jakie jak oliwa z oliwek.

Przestrzeganie zasad

Zasady etykiety są często bardzo skomplikowane, dzięki nim posiłek staje się prawdziwym rytuałem. Warto, jednak pamiętać, że nie każdy ma możliwość codziennego przygotowania ta wykwintnych kolacji czy obiadów. Warto, jednak nie zapominać przynajmniej o właściwym ustawieniu sztućców oraz szklanek lub kieliszków. Kulturalnego człowieka rozpoznaje się przecież po zachowaniu. Przestrzeganie pełnych zasad obowiązuje wyłącznie na bardzo formalnych przyjęciach. Obecnie chodzi przede wszystkim o posiłki biznesowe, w czasie, których warto pokazać się od jak najlepszej strony.

Więc, co o tym myślisz? Zostaw komentarz